Çocuk ve Ergenlerde EMDR Terapisi

ÇOCUKLARA SİHİRLİ BİR DOKUNUŞ: EMDR

Hayatta yaşanan üzücü olaylar yetişkinler kadar çocukları da olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca, ebeveynlerinin yaşadığı olaylardan da çocuklar etkileniyor. Bir çocuğun travma yaşaması için illa ki olumsuz olaya maruz kalması gerekmiyor. Yaşanan olumsuz olayı duyması, tanık olması da travmatik olabiliyor.

Yaşanan korku ya da şiddet içerikli oyunlar, izlenen filmler, bu filmleri izlemese bile arkadaşlarından duyması, anne babasının şiddetli tartışmasını duyan bir çocuk kendini güvende hissetmiyor ve travmatik etkisi oluyor.

Bazen yaşadıkları bu deneyimleri kendi içlerinde çözebilirken bazen bu deneyimler derin izler bırakabiliyor. Bunun sonucu olarak çocuklarda kaygı, depresyon, stres, öfke, kaka, idrar tutma kaçırma, takıntılı davranış ve düşünceler görülebiliyor.

EMDR, travmatik deneyimler sonucu çocuklarda meydana gelen birçok olumsuz etkileri aşamalı olarak duyarsızlaştırmaktadır. Çocukların duygu, düşünce ve bedeninde ki olumsuz anılarını, duyumlarını ve duygularını etkisiz hale getirmektedir. Çocuk, o anıyı hatırlar fakat duyarsızlaşmıştır. Kaygısı sonucu mide bulantısı yaşayan ve sürekli kusan bir çocuğa uygulanan EMDR sonucunda çocuk, kaygılandığı şeyi hatırlamaktadır fakat kaygısı kaybolmuş ve midesi rahatlamıştır.
 

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?